sobota 27. září 2014

Daring Bakers September - Koláče (dvojctihodné koláčky)


Zářijovou výzvu DB pro nás připravila Chez Lucie. Měli jsme upéct jeden ze tří druhů koláčů - chodské, Pražský koláč nebo dvojctihodné koláče. 

The September Daring Bakers’ challenge was brought to us by Lucie from ChezLucie. She challenged us to make a true Czech treat –Kolaches!

Chodské koláče už jsem pekla, takže jsem se rozhodovala mezi Pražským a dvojctihodnými. Já sice chápu, že majonéza v těstě Pražského koláče není cítit a je to vlastně jenom olej a vajíčka a všechno, ale představa majonézy ve spojení s čímkoli sladkým se mi prostě neuvěřitelně ekluje, takže jsem se rozhodla pro dvojctihodné. Dalo mi nakonec poměrně velkou práci vybrat pár kousků, které by se daly nafotit, protože mi většina koláčů zespoda praskla a tvaroh vytekl po půlce plechu, takže zkuste být sami k sobě trochu míň přející než já a třeba se vám to nestane ;) 

Dávka na 2 plechy (asi 20 ks):

500 g hladké mouky
250 ml mléka
1 čerstvé droždí
100 g cukru krupice
75 g rozpuštěného másla
2 žloutky

Náplň:

500 g tvarohu
1 žloutek
cca 4 lžíce moučkového cukru

Na dokončení:

1/2 sklenice povidel
trocha horké vody nebo rumu na rozředění

50 g hl. mouky
50 g krupicového cukru
50 g studeného másla (drobenka ještě zbude, ale dá se zamrazit)

Postup:

Kynuté těsto je prostě klasika - do menší misky nalijeme trochu vlažného mléka, lžičku cukru, lžičku mouky, rozdrobíme droždí a necháme tak 10 min vzejít. Mezitím ve velké míse (od robotu) smícháme zbývající mouku, cukr, mléko, žloutky a přilijeme vzešlý kvásek. Hněteme za pomocí robota nebo ručně alespoň 10 min, potom těsto přikryjeme utěrkou a necháme tak hodinu kynout, aby zdvojnásobilo svůj objem. 

Mezitím smícháme tvaroh s cukrem a žloutkem, rozředíme povidla a připravíme si drobenku - hotová může počkat v lednici, aby se s ní lépe pracovalo - jednoduše smícháme všechny ingredience v misce a prsty rozdrobíme. 

Vykynuté těsto přendáme na vál, rozválíme asi na 2 cm vysoký plát (a tady se asi udála chyba, protože moje těsto bylo zřejmě podstatně tenčí, takže poučení pro příště), z něho sklenicí nebo hrnek vykrájíme kolečka. Zbytky znovu vyválíme, znovu vykrájíme, a tak pořád dokola,až zpracujeme všechno těsto. Vykrájená kolečka ještě mírně vytáhneme rukama a plníme přiměřeným množstvím tvarohové náplně. Okraje kolečka "scvakneme" k sobě a skládáme na plech vyložený pečícím papírem, spojem dolů. 

Troubu zapneme na 170°C. Do každého z připravených naplněných koláčků je teď potřeba udělat důlek - Mírova maminka na to má super systém: dobře omyjeme vajíčko, špičku lehce "namočíme" do mouky a důlek děláme vajíčkem - tadáá. Do vzniklé prohlubně dáme vždy tak půl lžičky povidel a nakonec celý koláč posypeme drobenkou. V receptu od Lucie se ještě před povidly a drobenkou potírá koláč vajíčkem, ale to jsem nějak nezvládla. Koláčky pečeme asi 20 min do zlato-hněda, v půlce pečení plech otočíme, aby se upekly všechny rovnoměrně. 

No, sice se mi půlka tvarohu upekla na plechu mimo koláče a nevypadaly zrovna ukázkově, ale i tak byla zářijová výzva zábavná a hlavně moc dobrá :)

4 komentáře:

  1. I made the Moravian ones too, and they were delicious! I've never eaten any Czech pastries before (although quite a few Polish one) - but I'm going to find out a few more to try, since these were so good!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. You´re totaly right, they were great and even not that difficult to make :) If I may recommend you some czech pastry, try "buchty" - it´s quite similar to Moravien kolaches and delicious ;)

      Vymazat
  2. Miso, dekuji, ze ses pridala k moji vyzve a i kdyz kolace popraskaly, snad ti chutnaly :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Byly vynikající i popraskané! :) Díky za výzvu :)

      Vymazat