pondělí 22. prosince 2014

Let´s make Christmas Cake! Vol II.


Tak, z fotky poznáte, že kdybych se trochu víc soustředila, potáhla bych dort marcipánem z té druhé strany, takže by byl hladký - takže se budeme tvářit, že přítomní sobi skáčou přes zasněžené minivrcholky, jo? Jinak dokončení už je práce tak na 20 min, takže jdeme do toho.

Na potažení:

300 g marcipánu/fondánu (marcipán je podle mě chuťově lepší)
moučkový cukru na podsypání
4-5 lžic meruňkové marmelády
volitelně - 3 lžíce brandy/koňaku/dobrého rumu

Na dozdobení:

širší mašle
malé ozdobičky nebo cokoli, co vás napadne ;)

Postup:
 
Pokud chcete ještě polívat brandy, udělejte to jako první krok - dort ještě pěkně nasákne, když ho tak 10 min necháte. Následně otočíme dort nahoru tou stranou, která je hladká, aby to po potažení marcipánem vypadalo lépe ;) Správnou stranou nahoru umístíme dort na talíř nebo stojan, kde ho budeme následně servírovat. Když je dort umístěný, potřeme ho ještě celý na povrchu i po stranách meruňkovou marmeládou - funguje jako takové lepidlo na marcipán.
 
Na vále nebo silikonové podložce vyválíme marcipán na kruh o kus větší, než je průměr dortu, aby vystačil i na boky - aby se při válení nelepil, můžeme trochu podsypat moučkovým cukrem. Výsledkem by měla být placka marcipánu o tloušťce tak 3 mm a průměru cca 25-30 cm. Vyválený marcipán opatrně namotáme na váleček, přeneseme nad dort a zase z válečku odmotáme - ideálně se trefíme tak, aby nám na všech stranách přečuhoval dostatek marcipánu a prostředek byl celý zakrytý (kdyžtak mrkněte na youtube, je tam spousta videí). Marcipán na povrchu uhladíme a hranou dlaně postupně přitiskáváme přečuhující marcipán i na boky - pokud se vám to nepovede úplně hladce, tak se vůbec nic neděje, klidně tam mohou být sklady. Přebývající marcipán jednoduše odřízněte, buď rádýlkem nebo klidně příborovým nožem, aby byly zarovnané se spodním okrajem dortu. Připravený dort můžete buď hned nazdobit a podávat, nebo ještě takhle překrýt folií a uložit až do Štědrého dne zpátky do chladu - tentokrát ale určitě ne do lednice, marcipán špatně snáší vlhkost, takže ho spíš šoupněte někam na chodbu nebo tak. Před podáváním jednoduše sundáte folii a dozdobíte během 10 min ;) 
 
Teď něco ke zdobení. Kolem spodního okraje můžete uvázat mašli, která zakryje případné nedostatky, na povrch můžete dát malé ozdobičky, já zvolila ještě flitrové soby, případně můžete poházet (s citem) jedlými dekorativními flitry, pomalovat jedlými barvami - prostě co budete chtít :)
 
Ten echt tradiční Christmas Cake má ještě na vrstvě marcipánu pořádnou dávku royal icing - spousta cukru vyšlehaná s bílkem a trochou citronové šťávy, receptů najdete spoustu - pokud byste se rozhodli pro tuhle variantu, je třeba po pokrytí dortu royal icing nechat aspoň 2, ale nejlépe 3 dny vyschnout a až potom nazdobit, aby se povrchu nepoškodil. To už vám ale cukr poleze i ušima :))
 

Žádné komentáře:

Okomentovat