čtvrtek 18. února 2016

Kokosové palačinky - Pani pol



Jsem zpět! Nepokousaly mě opice (ale mohly), nesežral mě žralok (ale s jedním jsme si zaplavali) ani sem nedostala vzteklinu od všudypřítomných psíků - zkrátka cestování na Srí Lanku a Maledivy na mě nezanechalo žádné nepříznivé následky ;) Dost s podivem je, že to na mě nezanechalo ani tak sto kilo nadváhy, jak jsem očekávala, protože v některých dnech jsme se cpali fakt horem dolem a museli prostě všechno ochutnat ;) Dokonce jsme absolvovali i kurz vaření Srí Lanské kuchyně, takže se nám značně rozšířil kari repertoár a M. teď ujíždí na kokosovém sambolu (časem bych mohla zvládnout přidat recept, i když to není teda sladkost, no). Jako musím říct, že na kokosu teď ujíždím taky, ale trochu jinak - třeba skrze tyhle úchvatné kokosové palačinky, které nám udělala a následně mě naučila skvělá Angelina (Hi!). Jedno sousto mě totálně přeneslo zpátky na verandu jejího guesthousu, takže snad i vám přinese trochu toho exotična, které se teda při tom co je venku docela hodí.
 
Rozhodně se neobejdete bez čerstvého kokosu (ne sušená rašple). Občas je trochu oříšek se do něj dostat, ale mám vyzkoušené dva způsoby - buď kokos necháte puknout v troubě vyhřáté na 200°C v nějaké misce, kam vyteče kokosová voda, nebo do něj po obvodu bušíte tupým předmětem (třeba velkým nožem - tupou stranou) a on následně praskne - to je Srí Lanský způsob, ale můžete si vybrat ;) Mrkněte klidně i sem. Když už bude kokos otevřený, stačí vydloubat dužinu třeba malým nožem, nakrájet na menší kousky a následně nechat rozmašírovat v mixéru. Jo a tu vodu rozhodně vypijte, to je jasný. Nebo samozřejmě můžete být profi a pořídit si tohle



(opět ze Srí Lanky) a pak budete mít úplně nejautentičtější strouhaný čerstvý kokos ;) My doma nevlastníme, takže to řešíme tím mixérem. Druhou nutností je sladký sirup/med, který tvoří druhou složku náplně. Originál sestává ze strouhaného čerstvého kokosu a kokosové melasy (coconut treacle), což teda nepředpokládám, že doma máte, takže budete muset něčím nahradit. Ideální se mi jeví smíchat klasickou třtinovou melasu se světlým medem nebo zlatým sirupem 1:1, případně použít tmavý med, jak je ctěná libost. Bude to chutnat trochu jinak, ale určitě dobře, to se klidně vsadím ;)
 
Pominu-li přípravy v podobě dobývání kokosu, jedná se o recept super jednoduchý a rychlý, takže malý tip na závěr - až budete bojovat s tím kokosem, pořiďte si rovnou třeba dva a zbytek nastrouhaného kokosu strčte ve vhodném obalu do mrazáku. Až si budete chtít nějaké líné víkendové ráno udělat boží snídani, jako když najdete! No a teď už konec příprav a jdeme na to:

Na cca 4 střední palačinky:

1/4 litru plnotučného mléka
150 g hladké mouky
špetka prášku do pečiva
špetka soli
1/2 lžičky cukru
1 velké vejce

Náplň:

nastrouhaná dužina z 1/2 čerstvého kokosu (pokud máte rádi nacpanou palačinku, tak klidně víc)
kokosová melasa nebo jiný sirup či med (viz výše), přesné množství záleží na vás, já dělám 2 díly kokosu na 1 díl sirupu
3 tobolky kardamomu (nepovinné)

Postup:

Začneme těstem na palačinky. Do mísy nalijte mléko, přidejte vejce a rozšlehejte. Potom přisypte mouku, cukr i sůl a vymíchejte na hladké řidší těsto. Nechte chvíli stát stranou a mezitím udělejte náplň.
 
Na náplň nalijte do rendlíku zvolené množství kokosové melasy nebo jiného sirupu, přidejte kardamom a nechte na mírném plameni 5 min zahřívat. Potom vylovte kardamom, přisypte strouhaný kokos, promíchejte a nechte ještě pár minut na vypnutém sporáku, aby ses kokos prohřál a palačinky měly náplň ještě teplou. Co se týče konzistence náplně, představte si třeba mokrý písek - prostě taková hrubá kaše, kterou když naplníte do palačinek tak nevyteče, ale zase to není jenom suchý kokos, chápete ;) Po přidání kokosu ochutnejte a v případě, že by vám to, ale fakt velkou náhodou, přišlo málo sladké, můžete dosypat tmavým třtinovým cukrem ;)

Z odleželého těsta nasmažte na důkladně rozpálené pánvi palačinky (to určitě umíte, že jo), ty pak rozdělte na talíře, do každé dejte tolik náplně, kolik si jen troufnete a zarolujte nebo jen přehněte napůl - tak se tam vejde náplně nejvíc :D Před servírováním ještě pokapejte trochou melasy nebo sirupu a můžete se do toho pustit.
 
Je to tak strašně jednoduchý a dobrý, že to prostě musíte zkusit! A kdyby vám náhodou nějaká náplň zbyla a vám už se nechtělo smažit další palačinky, tak jí smíchejte s libovolnými semínky (za mě drcená lněná, dýňová, slunečnicová a chia) a dejte si jí do bílého jogurtu jako svačinu - pecka ;)
 
 
PS: Příště bude asi zase kokos, tak se v tom otvírání kokosáku pocvičte :D

Žádné komentáře:

Okomentovat