úterý 19. dubna 2016

Pšeničný chleba z žitného kváskuCo by taky člověk fotil na titulku, když je to recept na chleba, že jo ;) Jsem si plně vědoma, že jsem to tu poslední dobou trochu zanedbávala, ale v práci toho bylo tolik, že představa dalšího psaní (čehokoli) ještě po večerech nebo o víkendu mě fakt ani trochu nelákala. Nicméně, poslední víkend už byl zase lepší, v nedělí jsem na brunch zopakovala čokoládovo-třešňové cupcakes, čímž vás nabádám, abyste je určitě vyzkoušeli, protože jsou prostě super a přitom jednoduché. Ale konec agitky a zpět k tomu, proč tohle dneska píšu - dva víkendy za sebou jsem "tunila" recept na chleba ze Serious eats, původně z hladké mouky a droždí (což mě nezastavilo), abych vám ho sem s velkou parádou mohla napsat a vy si ho pak o dalším víkendu mohli upéct. Nebo samozřejmě během týdne, to už nechám na vás. Tentokrát je to skoro čistě pšeničný (takže bílý) chleba s vysokým podílem vody (hodně hydratovaný), takže jeho příprava je trošinku náročnější, ale výsledek samozřejmě stojí za to. Zkoušela jsem ho i podle původního receptu kynutý droždím a obávám se, že jsme doma už prostě ztracení pro normální pečivo, pokud to nemusí být, protože nám přišel tak nějak bez chuti - na rozdíl od jeho kváskové modifikace.

A teď teda k tomu, co musíte udělat jinak oproti mému klasickému receptu nebo podmáslovému chlebu - mnohem delší zrání a kynutí těsta v chladu. Už jsem to uváděla jako možnost dřív, ale tomuhle receptu dlouhá a pomalá příprava prospěje opravdu velmi - těsto je dost tekuté, takže když ho necháte kynout klasicky při pokojové teplotě pár hodin, bude vám tak trochu "utíkat" pod rukama až ho budete tvarovat do ošatky a na plech ho z ní taky spíš tak nějak vylijete ;) Ale samozřejmě to jde, jen musíte být trochu trpělivější než já :D Každopádně, velmi doporučuju zrání těsta přes noc v lednici a následně kynutí těsta v lednici aspoň 10 hodin (nejlépe 12), aby byla práce s těstem co nejjednodušší.

V tomhle receptu taky nedám dopustit na mnou jinak opomíjenou autolýzu, což je vlastně nabobtnání mouky smíchané s vodou, a to ještě předtím, než se přidá zbytek surovin a uhněte těsto. Dělá se to úplně jednoduše, prostě jen množství vody a mouky v receptu (takže bez soli a kvásku) nahrubo smícháte v míse a necháte 30 min stát jen tak, bez vnějších zásahů. Zrnka mouky pak nějak líp přijímají vodu a u těst, kde je vody hodně tohle prostě potřebujete. Kdybyste tam už v téhle fázi dali sůl, tak vám naváže tu vodu ona, proto tam nesmí, kvásek někdo přidává a někdo ne, takže je to asi jedno. Jako neříkám, že s tím není trochu crcání, ale zase to pak dobře dopadne, takže doufám, že nebudete brblat a zkusíte to ;)  

Kvásek:

130 g žitné chlebové mouky
130 g vody
lžíce kvásku z lednice

Těsto:

260 g kvásku
850 g pšeničné chlebové mouky (z toho 250 g lze nahradit pšeničnou celozrnnou nebo špaldovou celozrnnou a je to super)
550 g vody (nejlépe odstáté)
22 g soli


Postup:

Opět detaily najdete výše v klasickém receptu, ale jako vždy 10 - 12 hodin před plánovaným pečením si namnožte kvásek - rozmíchejte lžíci kvásku z lednice ve vodě, přisypte mouku a důkladně promíchejte. Přikryjte fólií nebo strčte celou nádobu do pytlíku a nechte kvasit na lince nebo jiném místě, kde je pokojová teplota.

Do mísy nasypte mouku (případně obě, pokud používáte celozrnnou) a vodu a buď ručně nebo pár tahy v robotu nahrubo promíchejte. Nechte stát aspoň 30 min, v mezičase si můžete zapřemýšlet nad něčím důležitým nebo se třeba naložit do vany, aby vás to nelákalo zbytečně do budoucího těsta vrtat ;) Po autolýze už můžete přidat kvásek (ze kterého jste si už odebrali lžíci zpátky do skleničky do lednice) a sůl a uhníst těsto. Robotem je to 5 min na první rychlost, dalších 10 min na druhou, ručně to bude cca 30 min práce s vařečkou a následně na vále, ale to už znáte. Těsto se bude lepit na stěny mísy, takže ho vždycky jednou za čas stěrkou stáhněte zpátky do středu. Hotové těsto poprašte trochou žitné mouky, strčte mísu do igelitky a nechte 10 - 12 hodin zrát v lednici (nebo 2 hodiny při pokojové teplotě).

Vyzrálé (jestli se tomu tak říká?) těsto vyklopte na dobře pomoučenou pracovní plochu a připravte se, že bude docela lepit. Každopádně, těsto přeložte a pak pro jistotu proces překládání zopakujte ještě jednou, aby byl výsledný bochník trochu "utažený" a v troubě se nerozplácnul, jakmile ho vyklopíte z ošatky. Takže trpělivost, mouku si sypejte spíš na ruce než na chleba a hezky ho popřekládejte, potom vložte do důkladně vysypané ošatky (žitná mouka) nebo cedníku vyloženého čistou utěrkou (a vysypaného žitnou moukou), vraťte do igelitky a nechte kynout v lednici dalších 10 - 12 hodin (nebo 4-5 hodin normálně).

Půl hodiny až dvacet minut před koncem kynutí zapněte troubu na 250°C, dejte do ní na dno kastrůlek nebo jinou vhodnou nádobu s vodou a plech nebo pekáč (hrnec, dlaždici, pečící kámen), na kterém chleba hodláte péct. Chleba může jít z lednice rovnou do trouby, není třeba ho nechávat venku odstát nebo něco podobného. Vykynutý bochník vyklopte z ošatky na pomoučenou kartonovou podložku nebo staré dřevěné prkýnko, ostrým nožem nařízněte a vsaďte na vyhřátý pekáč do trouby. Teplotu snižte na 230°C a pečte 15 min, potom vyndejte nádobu s vodou a pečte dalších 50 min na 190°C. Upečený chleba zní zespodu na poklep dutě, v případě nejistoty ho radši na dalších 5 min vraťte dopéct.

Na závěr mám ještě jedno poděkování - včera blog přesáhl hranici 10 000 zobrazení stránky, což by mě na začátku fakt ani ve snu nenapadlo, takže tímto děkuju vám všem, kteří sem zavítáte a počtete si, případně vyzkoušíte nějaký ten recept a dokonce se i vrátíte. Díky moc!

PS: Blíží se můj stý příspěvek a chystám něco trochu jinačího, tak doufám, že se vám to bude líbit :)

Žádné komentáře:

Okomentovat