neděle 27. dubna 2014

Daring Bakers April - Easter Bread


Dubnová výzva Daring Bakers byla úplná pohoda, protože na Velikonoce pečou asi úplně všichni (i ti neodvážní) pekaři, takže nebylo potřeba se nějak speciálně připravovat. Výzvu pro nás připravila Wolf z blogu Wolf´s Den a měli jsme prostě a jednoduše upéct velikonoční "chleba" typický pro naši zemi (nebo i pro jinou, když na to přijde).

The April Daring Baker’s Challenge was hosted by Wolf of Wolf’s Den . She challenged us to Spring into our kitchens and make Easter breads reflecting cultures around the world.

Já se rozhodla pro tradiční mazanec, peču ho každý rok a vůbec mi nevadilo si pro jednou odpočinou od propracovaných a náročných receptů ;) Recept mám z Apetitu a zatím nebyl důvod měnit, jenom si příště dám větší pozor při nařezávání do kříže, aby výsledný mazanec nevypadal tak rozjetě. 

Na 2 menší mazance:

500 g polohrubé mouky a trochu na poprášení
100 g krupicového cukru
špetka soli
1/2 lžičky citronové kůry (ideálně z čerstvého citronu)
volitelně špetka muškátového květu a mletého anýzu
kostka (42g) droždí
200 ml vlažného mléka
150 g rozpuštěného másla
2 žloutky
50 g mandlí, nasekaných + plátky mandlí na posypání
50 g rozinek, předem propláchnutých horkou vodou a naložených v rumu (aspoň 30 min)
rozšlehané vejce na potření

Postup:

Všechny suroviny by měly mít pokojovou teplotu, takže já je vyndám večer přede dnem, kdy chci péct a ráno můžu hned začít. Z vlažného mléka, lžíce cukru a droždí necháme vzejít kvásek (cca 10 - 15 min), mezitím si do mísy prosejeme mouku, promícháme se zbylým cukrem, citronovou kůrou, případným kořením a špetkou soli. Přilijeme vzešlý kvásek, žloutky a rozpuštěné máslo, propracujeme vařečkou. Pokud je to potřeba můžeme přidat trochu mouky, aby se těsto moc nelepilo. Rozinky a mandle zapracovávám až do těsta, které má požadovanou konzistenci, aby se zbytečně nepotrhalo. Z hotového těsta uděláme bochánek a vrátíme ho do trochou mouky vysypané mísy kynout na 2-3 hodiny do tepla, poprášíme ho moukou a přikryjeme čistou utěrkou. Během kynutí ho můžeme propracovat ještě jednou vařečkou, aby v něm bylo víc vzduchu.
Troubu zapneme na 200°C. Těsto ještě jednou propracujeme na válu a vytvarujeme do dvou menších bochánků (stejně velkých, aby se stejně propekly). Plech vyložíme pečícím papírem, přeneseme na něj bochánky a necháme ještě 20 - 30 min znovu nakynout, než bude rozehřátá trouba. Před pečením můžeme na povrchu ostrým nožem vytvořit tradiční kříž, každopádně ale pomažeme mazance rozšlehaným vejcem, posypeme plátky mandlí a dáme do trouby.
Pečeme na 200°C prvních 10 min, pak snížíme na 150°C a ještě tak 30-40 min dopékáme. Pokud by mazance moc rychle hnědly (nebo nedejbože černaly), přikryjeme je alobalem a v klidu dopečeme. Provedeme zkoušku špejlí, hotové mazance vyndáme a necháme dochladnout na mřížce. 

Velikonoční snídaně je prostě kakao, plátek mazance pocukrovaný moučkovým cukrem a plátek beránka (kdo dostal zadek nebo kousek hlavy, které jsou nejvíc polité čokoládou, mohl si gratulovat!). Kdo to tak letos neměl, může do příštích Velikonoc trénovat ;) I "obyčejná" výzva Daring Bakers byla fajn a už se těším, až uvidím, co stvořili ostatní odvážní pekaři :)


pondělí 21. dubna 2014

Veselé Velikonoce!


Přimlouvám se, aby výrobce lentilek dělal nějakou speciální velikonoční "očičkovou" kolekci, aby můj beránek příští rok opět nemusel vypadat, jako že má mixomatózu...


středa 16. dubna 2014

Velikonoční dort (Easter Egg nest cake)


Na Velikonoce všichni hnětou mazance jako o život (a mě to samozřejmě čeká doma taky), páchají beránky (i toho budu dělat a bude mít místo očí lentilky!), ale pokud nepolijete beránka čokoládou nebo si nevykoledujete hromadu čokoládových velikonočních oblud, hrozí vám akutní nedostatek čokolády! Naštěstí, na takové čokoholiky myslela Nigella ve své knížce Feast, a v kategorii velikonočních receptů přináší dort z čokolády s čokoládou, zdobeným vajíčky z čokolády, kdyby to někomu bylo málo ;) Dort sám o sobě je hodně podobný těstu na propadlý čokoládový koláč, takže úplně bez problémů a jednoduchý. Trochu problém jsem naopak měla s vrstvou čokoládově šlehačky, která se zcela zákeřně odmítla spojit v hebkou čokoládovo-smetanovou hmotu, ale zákeřně zůstala šlehačkou z mikroskopickými kousíčky čokolády, což jí však naštěstí na chutí nijak neubralo. Došla jsem nicméně k názoru, že chyba byla v příliš nízké teplotě čokolády, takže příště už to půjde snad na první dobrou ;)

Korpus (o průměru 23 cm nebo z poloviční dávky 6 ramekinů-malých mističek):

250 g hořké čokolády, nasekané
125 g změklého másla
středních vajec (2 celá, 4 zvlášť žloutky a bílky)
140 g třtinového cukru (70g ke žloutkům, 70g do sněhu)
 lžička vanilkového extraktu 

Na dokončení:

125 g hořké čokolády, nasekané 
250 ml šlehačky 
lžička vanilkového extraktu 
čokoládová velikonoční vajíčka - já nakoupila v Marks&Spencer

Postup:

Troubu předehřejeme na 175°C, dno dortové formy vyložíme pečícím papírem ale boky nijak nevymazáváme ani nic podobného. Čokoládu a máslo rozpustíme ve vodní lázni a necháme trochu zchladnout. V jedné míse prošleháme žloutky a celá vejce se 70 g cukru a vanilkovým extraktem, v druhé ušleháme z bílků a 70 g cukru na sníh, který úplně ušlehaný - po vyndání metly se špičky ohnou zpátky do mísy. Ke žloutkové směsi postupně a opatrně vmícháme gumovou stěrkou čokoládu, když je směs jednolitá, postupně zapracujeme zlehka i bílky - opatrným překládáním stěrkou, aby ve hmotě zůstalo co nejvíc vzduchových bublinek. Vzniklé těsto nalijeme do formy a dáme péct na 30 - 40 min - koláč na povrchu popraská, nabyde a uprostřed už se nebude třepat (pokud byste pekli poloviční dávku jako já v jedné malé formě a 3 mističkách, trvá celá procedura pouze 15 min). Velmi dobrým signálem upečení je vůně, která se z trouby začne linout ve chvíli, kdy už k dopečení zbývá jenom chvilka ;)
Upečený koláč vyndáme na mřížku a necháme vychladnout ve formě - při chladnutí se prostředek propadne a ještě trochu popraská, ale to nám vůbec nevadí, neb do vzniklého kráteru se tím pádem vejde víc čokoládové šlehačky.
Čokoládu na šlehačku rozpustíme též ve vodní lázni, šlehačku ušleháme do polotuha s vanilkovým extraktem. Do šlehačky opatrně vmícháme lehce (a opravdu jen lehce) vychladlou čokoládu a výslednou hmotu rozprostřeme na vychladlý koláč (dort), rozetřeme i do krajů. Pokud by se vám šlehačka a čokoláda nechtěly mermomocí spojit, tak si z toho nic nedělejte, přidejte 2 lžičky holandského kakaa na barvu a 2 lžičky moučkového cukru na vyrovnání kakaové hořkostí a šlehačku na dort natřete stejně - v chuti je totiž stejně báječná ;)
Úplně na závěr ozdobíme dort čokoládovými vajíčky a konzumací doplníme akutní nedostatek čokolády v krvi - úspěšně a na dlouhou dobu :)


Tak jo, na poslední kousek jsem se vrhla po hodině Pilates, síla vůle zřejmě není nic pro mě...

středa 9. dubna 2014

Dort s nutelou a jahodami



Tohle je prostě bomba. Pravda, tak trochu taky kalorická bomba, ale chuťová rozhodně taky ;) Pekla jsem narozeninový dort a na rozepsání celé story by to bylo na dlouho, nicméně při brouzdání internetem a hledání receptu jsem narazila na tenhle zázrak, který způsoboval Pavlovův reflex už na první pohled. První změnou byl recept na korpus, protože nedám dopustit na ten z čokoládového dortu. Ten je díky kysané smetaně super vláčný a tím pádem pro mě (zatím) nepřekonatelný, vynechala jsem taky šlehačku přímo na dortu kvůli snadnějšímu převozu a výdrži (nakonec jsem na ní zapomněla samozřejmě úplně, takže dort musím udělat ještě jednou a zkusit ho se šlehačkou). Samozřejmě použijte voňavé a čerstvé jahody, případně by šly v krajním případě nahradit banánem. Původní recept od The Pioneer Woman nalezněte zde, svou verzi předkládám níže.

Korpus (průměr dortu 20 cm, já pekla minidort z poloviční dávky):

200 g hladké mouky
150 g krupicového cukru
lžička prášku do pečiva
1/2 lžičky sody
40 g kakaa
175 g změklého másla
3 vejce
2 lžičky vanilkového extraktu
kelímek zakysané smetany (cca 170 g)

Na dokončení:

2 hrstě jahod (asi tak 10 - 15 středních jahod)
půl skleničky nutely, případně víc, protože určitě budete v průběhu ujídat :)
2 lžíce moučkového cukru
lžička vanilkového extraktu

šlehačka k podávání

Postup:

Troubu předehřejeme na 180°C, pokud máme dvě formy s daným průměrem vyložíme obě pečícím papírem, pokud ne, můžeme upéct celou dávku najednou a pak dort prokrojit, nebo péct na dvě části - já se kloním k pečení postupně, netrvá nijak extra dlouho. Do větší mísy prosejeme mouku, cukr, kakao, kypřící prášek a sodu. V jiné míse ručním mixérem promícháme změklé máslo s kysanou smetanou a následně vejci, tekutou směs přidáme k suché a vše spojíme mixérem. Přidáme vanilkový extrakt a dobře vmícháme. Těsto je spíš hutnější, ale o to lepší - polovinu těsta vpravíme do formy, uhladíme řádně stěrkou a dáme péct - moje trouba to zvládla za 15 min (pekla jsem 2 korpusy postupně, kdo peče celý, počítá jednou tolik a ještě pár minut navíc). Upečený korpus necháme 10 min chladnout ve formě, pak vyklopíme na mřížku a sundáme pečící papír. Pokud jsme vlastníci pouze jedné formy, opakujeme pečící část ještě jednou. Pro plnění musí korpusy úplně vychladnout, jinak se nutela rozteče.
Jednu hrst jahod nakrájíme na plátky (spíš tlustší), dáme do misky a zasypeme lžící cukru, polijeme 1/2 lžičkou extraktu a necháme 15 min macerovat. Totéž provedeme i s druhou hrstí jahod, ty ale nakrájíme spíš na čtvrtky, protože to prostě vypádá lépe ;) Postup s macerací je stejný. Když jahody pustí šťávu, slijeme jí (a kdo jí vylije, tak si nafackuje, protože jako syrup do šťávy s přidáním šťávy z citronu je naprosto božská) a okapané jahody tak máme připravené na sestavování dortu.
První korpus pomažeme štědrou vrstvou nutely a poklademe plátky připravených jahod, přiklopíme druhým korpusem a pomažeme zbytkem nutely. Nakonec dozdobíme zbylou hrstí jahod a kocháme se, než dort nakrájíme a sníme ;) Jahody pouští šťávu i na a uvnitř dortu, takže je lepší sestavit až co nejkratší dobu před servírováním, výjimečně žádné odležení přes noc radši ani nezkoušejte.

Nutela + jahody = BFF

sobota 5. dubna 2014

Celozrnné lívance - snídaně šampionů


Dnes jeden jednoduchý a rychlý recept, dokonce i na poměry tohoto blogu zdravý ;) Včera odjel M. na pánskou jízdu. Některé ženy, které zůstanou na víkend samy doma, podávají heroické výkony v úklidu (to mi fakt nehrozí), já radši hrdinně spořádám co si navařím - nicméně vím, že bych se neměla cpát nezřízeně jenom sladkým (achjo), takže čas od času podniknu pokus o zdravější alternativu sladkostí. Na víkendovou snídani neznám lepší věc než palačinky na jakýkoli způsob, jenže když "zdravě" tak už od rána! Naštěstí i palačinky nebo lívance se dají udělat v přijatelnější formě, takže si s klidným srdcem můžete dopřát třeba tyhle celozrnné lívanečky s podmáslím a semínky - dokonce i ten název zní zdravě ;) A protože jsem byla fakt vzorná, došla jsem si dokonce ráno na trh pro čerstvé jahody. Jahody kupuju zásadně po čuchu a tyhle voněly už z dálky - tolik k otázce, s čím si lívance dát :)

2 snídaňové porce lívanců:

50 g celozrnné pšeničné mouky
30 g hladké mouky
180 ml podmáslí
1 vejce
1/2 lžičky jedlé sody
vrchovatá lžíce ovesných vloček
2 zarovnané lžíce třtinového cukru
lžička lněných semínek
lžička semínek chia
(případně další zrní dle chutí)
máslo nebo olej na smažení

Postup:

V misce smícháme obě mouky a sodu, zalijeme podmáslím, přidáme vejce a cukr a dobře promícháme. Do směsi přidáme semínka a vločky a rozehřejeme pánev na středním žáru. Já smažila každý lívanec na trošce másla, na pánvi potřebují trochu víc času, takže je rozhodně nesmažte zprudka - na mé varné desce byl ideální stupeň 6 (z 9). Hotové lívance naskládáme na talíř a jíme pokud možno teplé, dokud jsou díky podmáslí super vláčné. 
Kdo bude mít náhodou po ruce čerstvé jahody, může si vyrobit jahodový mišmaš - 5 velkých jahod, rozmačkaných vidličkou se dvě lžičkami domácího vanilkového cukru, smícháme s polovinou kelímku zakysané smetany nebo créme fraiche - bomba ;) 


No tak jo, snědla jsem je skoro všechny sama, ale jinak jsou to fakt dvě porce pro dva normální lidi k snídani ;) 

úterý 1. dubna 2014

Easy peasy citronový jakože cheesecake s pomerančem


V Marks&Spencer byla sleva na sušenky (hurá!), takže kdo si žádné nekoupil, jistojistě prohloupil! No tak tolik k uměleckému úvodu ;) Dělají skvělé zázvorové sušenky, které se samozřejmě dají jíst i samotné, ale sušenka je prostě suchá, takže nejlepší je dát si jí s něčím, žejo. V lednici jsem měla ještě trochu lemon curd a kysanou smetanu, takže volba padla na variaci "cheesecaku" od Jamieho Olivera, 30 minut v kuchyni (Quick Raspberry and Lemon Cheesecake), on ho teda dělá ještě s oříškama, máslem a malinama, ale pořád ještě nejsem Maruška, takže místo malin je pomeranč a se zbytkem jsem se prostě a jednoduše nechtěla obtěžovat ;) I tak zmizel ze skleniček rychlostí blesku, což je asi tak doba, která je potřebná na jeho přípravu - tohle nemohlo dopadnout špatně.

Na 1 porci:

3-5 zázvorových sušenek podle velikosti
2 plátky pomeranče, překrojené napůl a zbavené slupky
2 lžíce lemon curd
2-3 lžíce zakysané smetany (nebo smetanového bílého jogurtu)
lžička moučkového cukru

Postup:

Tak postup poznáte už z fotky - sušenky trochu podrtíme (já mám paličku na mojito), zakysanou smetanu smícháme s cukrem, připravíme si plátek pomeranče. Do skleničky nebo pohárku vrstvíme sušenky-lemon curd-pomeranč-smetana a pak ještě jednou, tedy končíme smetanou. 
Tadáá, jíme ;)