pondělí 27. dubna 2015

Daring Bakers April - Focaccia



Takhle to nakonec dopadlo, ale na začátku to vypadalo dost marně - těsto na focacciu je tak trochu jako na hustější lívance a nedokázala jsem si moc představit, že z toho něco bude ;) Což mi připomíná, že moje úplně první focaccia dopadla jako fakt velká tuhá osmažená placka, která nešla ani nakrájet, a když už se chcete zeptat, tak to bylo asi tak před měsícem :D No nic, tahle dopadla o poznání lépe a proto stojí za to, ukázat si recept a postup. 

For the month of April Rachael of pizzarossa and Sawsan of Chef in Disguise took us on a trip to Italy. They challenged us to try our hands at making focaccia from scratch

Zvolila jsem recept na kváskovou focacciu, protože už asi tak půl roku chovám v lednici ve skleničce od hořčice neustále oživovaný kvásek a páchám domácí chleba, který sice není vždycky zrovna výstavní, ale chuťově je dost bezkonkurenční. Pokud byste to chtěli s domácím chlebem taky zkusit, směle do toho, případně poskytnu i nějakou tu radu do začátku a spoustu odkazů ;) Teď už recept na focacciu z kvásku:

540 g hladké pšeničné chlebové mouky (nebo obyč hladké)
500 ml vody
250 ml aktivního kvásku (ze 125 g vody a 125 g hladké pšeničné chlebové mouky a lžíce kvásku, kterou si pak odeberete zase na příště)
9 g soli
30 ml/2 lžíce olivového oleje

na dokončení trocha olivového oleje, hrubá mořská sůl, větvičky zhruba ze tří snítek rozmarýnu

Postup:

S kváskem je to vždycky tak trochu běh na dlouhou trať, takže ideálně večer před pečícím dnem založte kvásek (přijímám dotazy, není v kapacitě tohoto příspěvku osvětlit postup s kváskem), aby byl druhý den ráno připravený. Jinak je to vlastně úplně jednoduché - do mísy nalijte vodu, přisypte mouku a přidejte kvásek, promíchejte a nechte 30 min stát. Potom přidejte sůl a olivový olej a hněťte - je to hodně hydratované těsto, takže i s robotem to trvalo dobrých 15 min, než se stalo pěkně elastickým, v ruce budete obávám se potřebovat tak 25-30 min důkladného hnětení. S postupem času se z lepkavé kaše stává hodně tekuté, ale pružné těsto, takže heslo zní: vydržet!

Hotové těsto přesuňte do olejem vymazané mísy, překryjte fólií nebo igelitovou taškou a nechte zdvojnásobit objem, což při pokojové teplotě trvá tak 5 - 6 hodin. Pokud se vám nechce čekat, celý proces s kváskem a tak posuňte o 12 hodin, kvásek založte ráno a hotové těsto nechte kynout přes noc v lednici - ráno už jen vyndáte a za chvíli máte pečeno ;) Správně vykynuté těsto má na povrchu bubliny a zvětší svůj objem na dvojnásobek.

Tak dál. Vykynuté těsto přendejte na pečícím papírem vyložený plech na pečení. Prsty si trochu namočte do oleje a jemně těsto roztáhněte na pseudoobdélník, který bude mít tak 2-3 cm na výšku. Snažte se pracovat opravdu opatrně, ať poškodíte co nejméně bublin. Prsty opět trochu namočte do oleje a náhodně promáčkněte těsto až na plech - tím vytvoříte důlky, které jsou pro focacciu charakteristické - ale zase to s tou silou nepřehánějte ;) Na závěr pokapejte olivovým olejem, posypte trochou hrubé soli a do jamek zapíchejte nebo polože pár snítek rozmarýnu. Připravenou focacciu nechte odpočinout a připravte troubu.

Troubu zapněte na 250°C a na spodek položte hluboký plech nebo jinou odolnou nádobu s vodou - chlebové těsto potřebuje na začátek v troubě vlhkost, aby vyskočilo a udělala se pěkná kůrka (a těsto nepopraskalo). Do předehřáté trouby šoupněte plech s focacciou a rychle zavřete, aby uniklo co nejméně páry. Teplotu snižte na 230°C a pečte 10 min, potom vyndejte plech s vodou a pečte dalších 20 - 25 min na 190°C, dokud není focaccia pěkně zlatavá a propečená. Hotovou focacciu nechtě vychladnout chvilku na plechu a potom úplně na mřížce. 

Pokud jste se trochu posnažili, má hotová focaccia pěkně bubliny ve střídce, do kterých se krásně chytá olivový olej, ve kterém se namáčí a následně pojídá jenom tak ;)

M. vzkazuje, že mu moc chutnala, tak to zkuste taky, já každopádně děkuju DB za další super výzvu ;)

pondělí 6. dubna 2015

Domácí pečené müsli



Není to teda zrovna velikonoční příspěvek, ale předpokládám, že mazanců i beránků už jste letos viděli víc než dost, a tak třeba zkusíte něco trochu "zdravějšího". Původně to měly být müsli tyčinky, ale zjevně nemám pečící nádobu vhodného objemu a zejména výšky, protože moje müsli směs prostě nešla do pekáčku upěchovat a následně úhledně nakrájet - nevadí! I tak je to dobrá snídaně s bílým jogurtem, takže si výjimečně vůbec nestěžuju ;) Nebudu vám rozhodně tvrdit, že je to dietní a nejzdravější müsli široko daleko, a to zejména vzhledem k obsahu másla a cukru, ale zase na druhou stranu je to podle mě dobrá varianta pro lidi, kteří mají rádi sladké snídaně. Já sice sladké snídám ráda, ale naopak nerada bych se rozšířila více než je zdrávo, takže jsem sladké snídaně omezila a dávám si je spíš výjimečně, třeba o víkendu - takže to berte jako takový návod na víkendovou snídani ;) Uvedené množství vydrží při každodenním snídání cca týden ve vzduchotěsné nádobě, inspirováno receptem z BBC Good Food a mírně upraveno.

1 dávka (cca 500 g):

200 g ovesných vloček
100 g mandlí, nahrubo pokrájených
90 g másla
70 g cukru muscovado nebo třtinového
3 lžíce medu
20 g sušeného kokosu (lepší jsou kousky než drť)
100 g sušených meruněk
50 g slunečnicových semínek
20 g drcených lněných semínek

Postup:

Naprosto triviální ;) Zapněte troubu na 160°C. Do pekáčku nasypte ovesné vločky, kokos, semínka a mandle, promíchejte. Pekáček se základem müsli šoupněte do trouby na 5-7 min, cca po 3 min promíchejte, ať se zejména drobnější semínka nepřipálí. Opraženou směs vyndejte z trouby a nasypte do mísy, která se ideálně nerozpustí pod náporem horkého obsahu ;) Do rendlíku vložte máslo, přidejte cukr a zahřívejte na sporáku až se rozpustí máslo i krystalky cukru, odstavte z žáru a vmíchejte med. Nechte chvilku vychladnout, mezitím nakrájejte meruňky na čtvrtky a přidejte je k opraženému základu. Teď už stačí jen do suchého základu vlít máslo s medem a cukrem a dobře promíchat, aby se všechny kousky obalily. Pekáček (klidně ten, ve kterém jste pražili, ale nespalte se) vyložte pečícím papírem, vsypte/přendejte do něj müsli směs, rozprostřete (klidně může být vrstva, v nejhorším se to speče a budete mít müsli tyčinky) a vraťte na cca 25 - 30 min zpátky do trouby. Občas na to mrkněte a případně pekáček v troubě otočte, ať se vše peče rovnoměrně. Upečené müsli vyndejte z trouby a nechte v pekáčku vychladnout.
 
Vychladlé müsli přendejte do vzduchotěsné nádoby, kde vydrží určitě týden, v chladu i déle. Namíchejte s bílým jogurtem a máte super snídani ;)
 
PS: Semínka i druh sušeného ovoce můžete samozřejmě měnit, místo kokosu můžete dát půl lžičky skořice, místo mandlí vlašáky... jak je ctěná libost.

PPS: Tak teda jo, veselé Velikonoce! ;)