pondělí 21. prosince 2015

Last minute vanilkové rohlíčky



Nechci slyšet, že už máte dvacet druhů super cukroví, protože já mám přesně dva - z toho tyhle vanilkové rohlíčky jsme s M. pekli včera odpoledne, než jsme vyrazili na nové Star Wars (pecka!), a navíc, já na počet druhů cukroví stejně nehraju :D Tím dalším druhem jsou perníčky, ale jelikož se většinou zdobí, i když u nás je to dost chráněná dílna, tak to není moc cukroví na poslední chvíli. Naprosto jinak je tomu u těchto skvělých a báječných rohlíčků, kterým na "rozležení" stačí klidně i ty zbývající tři dny do Vánoc, resp. vůbec je nepotřebujou, protože jsou krásně křehké hned ;) Recept mám od bývalé kolegyně z práce Katky B., které tímto patří velký dík, že zachránila naší rodinu, která je na vanilkových rohlíčcích závislá - jestli to máte stejně a ještě jste nestihli napéct, pusťte se do nich ještě dneska, nebudete litovat. Přimlouvám se, abyste si udělali vlastní vanilkový cukr, který už nikdy nebudete chtít vyměnit zpátky za ten kupovaný, vanilinový, který vanilku neviděl ani z jedoucího vlaku, protože není nic jednoduššího :)

Na 2 plechy:

300 g hladké mouky
100 g mletých (v robotu nasekaných) vlašských ořechů
200 g másla, studeného
70 g cukru moučka

vanilkový cukr na obalení

Postup:
 
Je to klasika, prostě smícháte všechny ingredience v těsto - nejjednodušší je to samozřejmě v robotu, pokud nemáte tak smíchejte všechny sypké suroviny, přidejte ořechy a máslo nakrájené na přibližně stejně velké (2 cm) kostičky. Máslo se zbytkem vždycky promněte mezi prsty, jako když děláte drobenku nebo křehké těsto, dokud se všechno díky teplu z vašich dlaní nespojí v kompaktní hmotu. Pokud používáte robota tak tuhle závěrečnou fázi musíte udělat taky, jinak bude těsto příliš sypké. Když těsto drží pohromadě, zabalte ho do potravinářské fólie nebo strčte do pytlíku a nechte aspoň hodinu nebo klidně i přes noc v lednici odležet.

Odbočka k domácímu vanilkovému cukru - máte dvě možnosti, obě snadné, jednu na trochu delší odležení. Buď můžete úplně jednoduše do vzduchotěsné dózy nasypat moučkový (nebo samozřejmě i klasický krupicový, ale na rohlíčky ho moc neužijete) cukr, do něj zapíchnout půlku vanilkové lusku na 500 g cukru a nechat aspoň týden, ale raději déle rozležet. Druhá možnost je, že do mixéru nasypete 4 lžíce moučkového cukru, půlku vanilkového lusku nakrájeného na centimetrové kousky a rozšmelcujete. Tenhle supervanilkový cukr následně smícháte se zbylým vanilkovým cukrem do 500 g a opět nasypete do vzduchotěsné dózy (Ikea jede). Pokud to uděláte takhle, stačí klidně jeden den a vanilku rozhodně ucítíte z rohlíčků víc, než za použití vanilinového zlého dvojčete ;)

Troubu předehřejte na 180°C a plech vyložte pečícím papírem. Do mělké misky nasypte vanilkový cukru. Odleželé těsto vyndejte z lednice a rukama propracujte, aby bylo vláčnější a šly z něj vyrobit rohlíčky. Zase to nepřežeňte, aby nebylo moc řídké, z toho taky rohlíček neuděláte ;) Teď už stačí jen z těsta dělat kuličky o průměru 2-3 cm (záleží jak velké chcete rohlíčky), které v dlaních vyválíte do válečku - rohlíčku - a zahnuté umisťujete na plech. Pečte 5 - 10 min podle velikosti rohlíčků a rozhodně hlídejte - jakmile začnou mírně hnědnout špičky, je čas vytahovat plech. Ještě horké rohlíčky obalujte ve vanilkovém cukru a hotové naskládejte kam je libo - na přímou konzumaci jsou ale přece jen ještě trochu moc horké :) Je ale doufám jasné, že všechny ulámané kousky se musí zkonzumovat co nejrychleji, aby nehyzdily Zbylým cukrem z obalování ještě rohlíčky posypu přes sítko, neb byla škoda ho vyhodit ;)

Takže co, zvládnete to ještě letos, nebo už máte dávno napečeno? :)

úterý 8. prosince 2015

Britský trifle




Doufám, že vás úvodní fotka navnadila, protože tenhle dezert je prostě boží - vyzkoušeno i na milé návštěvě ;) Tenhle trifle považuju za ideální vánoční sladkou tečku po večeři, teda trochu uzemňovací, ale můžete ho samozřejmě udělat kdykoli během roku - nicméně recept mám z Nigelliny vánoční kuchařky, takže pro mě je spojený s vánoční atmosférou, alespoň prozatím. Co to vlastně je? No, je to takový vrstvený puding s ovocem a šlehačkou, vrstvy jsou krásně vidět, pokud použijete skleněnou mísu:



a pokud custard (takový řidší vanilkový puding) necháte trochu víc zatuhnout než já, předtím než ho nalijete na vrstvu malin, nemusely by se vám jednotlivé vrstvy ani tolik promíchat ;) Skládá se z vrstvy piškotu promazaného ovocnou marmeládou, vrstvy kyselejšího ovoce (rozmraženého nebo čerstvého), vrstvy zmíněného vanilkového custardu a šlehačky. Není to teda nic pro ty, co zrovna hubnou do plavek, ale tak jsou Vánoce, že jo, to přežijete a do léta vyběháte :D Důležité je nechat trifle uležet v lednici, aby se všechny chutě pěkně propojily, jinak to není žádná věda a výsledný (chuťový i vizuální) efekt je prostě skvělý. Piškot jsem si pekla vlastní, protože to nedá žádnou extra práci a víte, co v něm je, ale v nouzi nejvyšší můžete sáhnout i po kupovaném (ale neříkejte mi to), který bývá drobivější, ale na výsledné chuti by neměl ubrat nějak strašně. Doufám, že jsem vás přesvědčila, že je to jednoduše must-do a pustíte se do něj ještě letos! ;) Množství které uvádím vystačí pro 8 lidí jako neodolatelný dezert:

Piškot:

100 g hladké mouky
3 vejce - žloutky a bílky zvlášť
75 g krupicového cukru
30 g másla, rozpuštěného a vychladlého
1/2 skleničky jahodové nebo malinové marmelády na promazání

na sestavení - 100 ml alkoholu dle výběru - sladké sherry, ovocný likér (Grand Marnier, višňovka, dezertní víno apod.), spíš sladšího - whisky a rum tentokrát nechte odpočívat

Custard:

500 ml smetany ke šlehání
4 žloutky
1 celé vejce
30 g cukru
1/2 vanilkového extraktu (nebo použijte domácí vanilkový cukr a můžete vynechat)

Ovoce:

350 g čerstvých nebo rozmražených malin (případně směs lesních plodů)
cukr podle chuti (3 - 6 lžic odhadem)

Na dokončení:

250 ml smetany ke šlehání
30 g nasekaných loupaných pistácií
volitelně kandované okvětní lístky, směs koření (použito "Všechno nejmilejší" od Sonnentoru), kandovaná citrusová kůra nakrájená nadrobno...

skleněná nebo jiná mísa o průměru cca 25 cm

Postup:

Budu předpokládat, že si dáte tu práci a piškot si nekoupíte, ale vyrobíte. V tom případě jím musíme začít ;) K tomu ovšem ještě jedna poznámka - buď můžete piškot péct v malé formě, pak ho prokrojit a namazat marmeládou, nebo ve velké formě, pak ho jen nakrájet, poslepovat marmeládou a použít. Je to úplně jedno a záleží, jakou formu zrovna máte po ruce. Postup popíšu pro malou formu a případně neprokrojujte ale rovnou mažte ;) 

Troubu předehřejeme na 170°C. Dno kulaté otvírací formy o průměru 20 cm vyložíme pečícím papírem a dáme stranou. Do větší mísy vyklepneme žloutky, přidáme polovinu krupicového cukru a utřeme/krátce prošleháme, dokud žloutky nezesvětlají a trošku nenabydou. Ve druhé míse smícháme bílky se zbylým cukrem a ušleháme na pevný sníh. Sníh a mouku teď budeme postupně zapracovávat ke žloutkům, takže nejdřív přidáme ke žloutkové směsi 3 lžíce sněhu a opatrně překládáním zapracujeme (dobře to jde stěrkou), abychom zachovali do nejvíc vzduchových bublinek. Přidáme třetinu prosáté mouky a zase překládáním zapracujeme, pak přidáme další část sněhu a pak zase část mouky, dokud nemáme všechno zapracované v nadýchané těsto. Nakonec opatrně vmícháme rozpuštěné máslo. Těsto přendáme do formy, uhladíme spíš ke krajům než doprostřed, aby se zbytečně nevydouvalo, a dáme péct. Pečeme cca 15 min, ale hlídejte troubu jako ostříž. Piškot bude na povrchu světlounce hnědý a špejle vyjde čistá. Upečený piškot vyndáme z trouby, okraj objedeme ostrým nožem, necháme 10 min chladnout ve formě a pak dochladnout na mřížce. Pokud se vám bude zdát, že voní hodně vaječně, nenechte se tím vůbec znepokojovat - v triflu to vůbec neucítíte.

Pokračujeme custardem, který musí taky chvíli vychladnout. Smetanu nalijte do rendlíku se silným dnem a dejte na střední žár zahřívat na plotnu. Nechceme jí vařit, ale dostat k bodu varu - začne z ní stoupat pára. Občas promíchejte, aby se nepřichytila. V mezičase v míse prošlehejte žloutky a celé vejce s cukrem. Když ze smetany začne stoupat pára, odstavte jí z plotny a po stěně mísy nalijte jednu naběračku horké smetany k vejcím a promíchejte. Tohle udělejte ještě dvakrát a zbytek smetany s klidným srdcem nalijte k vejcím normálně (ze začátku nechceme, aby se vejce vlivem tepla srazila, takže je lepší postupovat pomalu a nejdřív vyrovnat teploty). Hrnec od smetany vymyjte (opruz ale prý se to musí) a vaječnou směs do něj nalijte zpátky. Hrnec vraťte na plotnu a na středním plameni a za stálého míchání nechte custard zhoustnout - trvalo mi to asi 10 min na stupeň 5. Důležité - směs se nesmí vařit! Sladký míchaný vejce jsou fuj ;) Požadovaná konzistence je řidší vanilkový puding, v chladu pak ještě zhoustne. Když je custard dostatečně hustý, přelijte ho do čisté mísy, přidejte vanilkový extrakt a chvíli prošlehávejte metličkou, aby se ochladil. Hotový custard nechte odpočívat v míse (případný škraloup se v pohodě zamíchá dovnitř a vůbec na něj nenarazíte, takže tím se nestresujte) a jde se na ovocnou vrstvu.

Pokud máte ovoce čerstvé (a jste teda asi Maruška), tak s ním nemusíte dělat vlastně nic, maximálně pokud je kyselejší tak ho při skládání jednotlivých vrstev zasypat trochou cukru. Pokud máte ale ovoce mražené, tak ho nasypte do rendlíku a nechte na středním plameni rozmrazit a zároveň trochu "rozkydnout". Nechcete z toho úplně marmeládu, ale spíš takovou ovocnou omáčku, takže ho zase na plotně nemučte moc dlouho. Když je ovoce rozpuštěné tak ho ochutnejte a podle chuti doslaďte. Myslete přitom na to, že se potká ještě s vanilkovým custardem a sladkým piškotem s marmeládou, takže ho nechte klidně spíš trochu kyselejší, aby chutě dobře ladily. Teď už máme všechny jednotlivé složky hotové a můžeme jít trifle sestavit ;)

Budeme prostě a jednoduše vrstvit do nějaké pěkné mísy. První vrstva je piškot promazaný marmeládou, takže upečený piškot nakrájejte na menší kusy libovolných tvarů cca 5 x 5 cm, každý kus prokrojte, pomažte marmeládou (já použila jahodovou) a naskládejte je vedle sebe v jedné vrstvě na dno připravené mísy. Piškotovou vrstvu pocákejte vámi zvoleným alkoholem - v mém případě likérem - a nechte minutku vsáknout. Teď přichází na řadu malinová vrstva, kterou navršíte na piškotovou a rozetřete tak, aby byla po celém povrchu. V této chvíli poslední je vrstva vychlazeného custardu, který opatrně nalijete na maliny, abyste měli to výše zmíněné pěkné okulahodící vrstvení. Takhle připravenou mísu s triflem překryjte potravinářskou fólií a dejte minimálně přes noc do lednice, ovšem s délkou uležení se chuť jen zlepšuje, můj čekal asi 18 hodin ;)
 
Asi tak půl hodiny před servírováním vyndejte trifle z lednice a nechte ho trochu odstát. Úplný finiš už je jednoduchý - ušlehejte šlehačku dotuha, navrstvěte na poslední - custardovou - vrstvu triflu a posypte pistáciemi a případně další instantní krásou :)

Servírování teda není úplně hračka a chce to spíš velkou lžíci, u nás to vypadalo takhle, i když jsem se fakt snažila :D



Celou přípravu včetně piškotu (kromě dokončení se šlehačkou) jsem stihla za necelé dvě hodiny, takže i když to vypadá, že s tím zabijete celý den, klidně to zvládnete třeba mezi příchodem z práce a odchodem na pivo ;)

úterý 1. prosince 2015

Nejlepší horká čokoláda



Dneska si dáme úplně jednoduchý recept, který se ale u nás doma poslední měsíc objeví minimálně jednou do týdne, a jsem si jistá, že se může stát velkým favoritem i u vás - ano, je to "domácí" horká čokoláda. Nebudeme se tady bavit o podivné směsi z automatu na kafe, ale ani o husté čokoládě, kterou podávají v některých restauracích s různými příchutěmi a kterou si můžete dát místo večeře. Tohle je prostě něco jako mnohem lepší kakao a ještě si to samozřejmě trochu vylepšíme. Kdybych uměla líp fotit, tak byste se mohli pokochat krásnými papírovými kelímky z Ikey, které jsem si speciálně pro tuhle příležitost pořídila, ale bohužel můžete obdivovat jenom našlehanou smetanou, takže si kelímky buď pořiďte vlastní nebo použijte svůj oblíbený hrneček - já mám na Vánoce jeden speciálně vyčleněný, který mám stejný s mamkou a je na něm sova a vánoční větvičky - kýč jede. Ještě je ovšem velmi důležitá jedna věc - použijte co nejlepší čokoládu, kterou můžete. Obsah kakaa bych volila tak od 50 do 70 %, záleží na vás, ale necpěte tam figurky Mikuláše ani vánoční kolekci - fakt to nebude ono ;)

Na 2 velké hrnky:

600 ml plnotučného mléka
80 g čokolády, nalámané na kousky (Belcolade, Callebaut, Lindt, ale klidně i Billa Bio hořká apod.)
100 ml smetany ke šlehání
1/2 lžičky moučkového cukru
něco na posyp - skořice, strouhaná čokoláda, kakao...

Volitelně:

1 - 2 lžičky třtinového cukru, podle preference sladkosti (já dávám lžičku na 1 hrnek, M. nesladí vůbec)
vylepšovák - panák whisky, rumu, likéru (třeba Grand Marnier je super), pár kapek mátové (peprmintové) esence, malá tyčinka skořice nebo kousek vanilkového lusku, špetka chilli... 

Postup:

Je to fakt hračka, zabere vám to max 10 min ;) Do hrnce se silným dnem nebo nějakého vhodného rendlíku, kde se nepřipálí snadno mléko, nasypte nalámanou čokoládu, zalijte mlékem a dejte na plotnu na střední žár pomalu zahřát a rozpustit - ideální je začít tak na stupni 6 a když se z mléka začne zvedat pára, snižte na 5 a ještě chvíli prohřívejte. Občas zamíchejte, aby se čokoláda nepřichytla a dobře se rozpustila. Pokud přidáváte vanilkový lusk nebo kousek skořice, vhoďte je do hrnce spolu s čokoládou a mlékem pak zalijte všechno naráz. Důležité je, že čokoládu nechcete vařit, ale jenom ohřát pod bod varu (to je ta zmíněná pára, co z mléka stoupá). Když je rozpuštěno podle vašich představ, vypněte sporák a nechte klidně čokoládu čekat na plotně.
 
Zatímco se čokoláda rozpouští, našlehejte si smetanu. Já mám nejradši do polotuha, když je krémová a jemná, ale jestli jí radši jíte lžičkou přímo z hrnku, tak klidně ušlehejte tuhou. Nakonec do ní všlehejte půl lžičky moučkového cukru (ale samozřejmě nemusíte) a dejte stranou.
 
Připravte si hrnky, do kterých budete čokoládu nalévat, a pokud používáte jiný vylepšovák než skořici nebo vanilkový lusk, přidejte ho do hrnku právě teď - já obvykle dávám buď panáka whisky nebo pár kapek peprmintové esence - a stejně tak případně přidejte třtinový cukr, pokud chcete použít.
 
Čokoládu naposledy promíchejte, abyste se zbavili případných hrudek, a nalijte do připravených hrnků cca 2 cm pod okraj. Potom navrstvěte šlehačku a posypte čím je libo. Jo a nespalte si jazyk ;)
 
 
 
PS: Prosincová výzva DB je úplně super a už dlouho jsem se na žádnou tak netěšila, takže tu si určitě nenechám ujít a pak se s vámi podělím o recept ;)