čtvrtek 28. dubna 2016

Banánový chlebíček (Banana bread)



Předpokladem pro to, aby vás dnešní recept uchvátil, je jediný - máte rádi banány. Samozřejmě je výhodou, když se vám doma průběžně povalujou na misce s ovocem aspoň dva, co to mají už trošku za sebou a nahnědlou slupku s puntíkama, přičemž čím víc, tím líp (aspoň pro tenhle recept). Banana bread je poměrně tradiční americké pečivo a dokonce má svůj vlastní den, který jsem teda už značně prošvihla, protože je 23. 2., ale nevadí, že jo. Poměr ingrediencí jsem vzala z receptu na King Arthur Flour a jen trochu upravila (čti snížila jsem sladkost), jestli máte hodně zralé banány, klidně ještě uberte cukr. Nedivte se trochu divnému přepočtu množství, původní recept je v cups, ale ty předpokládám doma všichni nemáte a na váhu je to stejně přesnější ;) Pokud chcete zužitkovat hodně zralé banány, nemusíte je už cpát jenom do koktejlu nebo smoothie, i když to má teda taky můžu, ale nacpěte je do tohohle chlebíčku a ten pak nacpěte do sebe!

Na 1 chlebíčkovou formu (cca 28 x 7,5 x 7,5 cm):

113 g změklého másla pokojové teploty
130 g tmavého cukru (muscovado je ideálka, nebo tmavý třtinový)
1 lžička vanilkového extraktu nebo domácího vanilkového cukru
1/2 lžičky mleté skořice
1/4 nastrouhaného muškátového oříšku
1 zarovnaná lžička prášku do pečiva
1 zarovnaná lžička jedlé sody
1 zarovnaná lžička soli
340 g rozmačkaných zralých banánů (mně to vyšlo 2 a půlka menšího)
2 lžíce medu
2 vrchovaté lžíce meruňkové (případně pomerančové) marmelády
2 vejce
270 g hladké mouky
60 g vlašských, pekanových nebo případně jiných ořechů (volitelně, nebo můžete přidat i rozinky)

Postup:

Troubu zapněte na 160°C, formu na chlebíček vymázněte máslem a banány vidličkou nebo rukama nebo třeba šťouchadlem na brambory rozmačkejte tak, aby sem tam klidně zbyl malý kousek banánu. Do větší mísy (od robota) dejte máslo, cukr, vanilkový extrakt nebo cukr, koření, prášek do pečiva, jedlou sodu, sůl a buď zapněte robota s třecí metlou nebo si vemte ruční elektrický mixér nebo vařečku - každopádně obsah mísy utřete do hladka (nechcete hrudky cukru). Přidejte banány, med, marmošku, vejce a znovu zatřete v kompaktní hmotu. Teď si vezměte ideálně gumovou stěrku nebo kovou lžíci, do mísy přisypte mouku a ořechy a promíchejte už jen tak, aby se těsto spojilo (nepřemíchat, bude to zbytečně tuhé a to nechcete). Hotové těsto přendejte do formy na chlebíček a nechte 10 min odpočívat.
 
Formu šoupněte do trouby a pečte 40 min, potom přikryjte vršek alobalem aby se chlebíček nespálil a dopékejte dalších 20-25 min, případně můžete vždycky prodloužit o 5 min. Asi tak v polovině pečení to začne fakt ukrutně vonět ;) Upečenost kontrolujte špejlí, vyjde čistá nebo s jedním-dvěma drobečky. Upečený chlebíček vyndejte z trouby a nechte 10 min chladnout ve formě, potom vyklopte na mřížku a nechte dochladnout. No a vychladlý do sebe nacpěte!
 
Kdybyste chtěli tip, tak kromě toho, že se dá samozřejmě velmi úspěšně jíst jen tak samotný, můžete chlebíček taky potřít trochou tvarohu rozmíchaným se lžící mlíka, navrch pokapat medem a třeba si ještě přidat pár nasekaných vlašáků, jako to vidíte na úvodní fotce ;)
 
 
 
PS: Pokud vám i přesto zbydou nějaké hodně zralé banány, můžete je nakrájet na kolečka a v pytlíku vhodném do mrazáku zamrazit - jsou z toho pak super ty koktejly a smoothie a samozřejmě se to dá nechat přes noc rozmrznout v lednici a pak dát do tohohle receptu na chlebíček ;)

úterý 19. dubna 2016

Pšeničný chleba z žitného kvásku



Co by taky člověk fotil na titulku, když je to recept na chleba, že jo ;) Jsem si plně vědoma, že jsem to tu poslední dobou trochu zanedbávala, ale v práci toho bylo tolik, že představa dalšího psaní (čehokoli) ještě po večerech nebo o víkendu mě fakt ani trochu nelákala. Nicméně, poslední víkend už byl zase lepší, v nedělí jsem na brunch zopakovala čokoládovo-třešňové cupcakes, čímž vás nabádám, abyste je určitě vyzkoušeli, protože jsou prostě super a přitom jednoduché. Ale konec agitky a zpět k tomu, proč tohle dneska píšu - dva víkendy za sebou jsem "tunila" recept na chleba ze Serious eats, původně z hladké mouky a droždí (což mě nezastavilo), abych vám ho sem s velkou parádou mohla napsat a vy si ho pak o dalším víkendu mohli upéct. Nebo samozřejmě během týdne, to už nechám na vás. Tentokrát je to skoro čistě pšeničný (takže bílý) chleba s vysokým podílem vody (hodně hydratovaný), takže jeho příprava je trošinku náročnější, ale výsledek samozřejmě stojí za to. Zkoušela jsem ho i podle původního receptu kynutý droždím a obávám se, že jsme doma už prostě ztracení pro normální pečivo, pokud to nemusí být, protože nám přišel tak nějak bez chuti - na rozdíl od jeho kváskové modifikace.

A teď teda k tomu, co musíte udělat jinak oproti mému klasickému receptu nebo podmáslovému chlebu - mnohem delší zrání a kynutí těsta v chladu. Už jsem to uváděla jako možnost dřív, ale tomuhle receptu dlouhá a pomalá příprava prospěje opravdu velmi - těsto je dost tekuté, takže když ho necháte kynout klasicky při pokojové teplotě pár hodin, bude vám tak trochu "utíkat" pod rukama až ho budete tvarovat do ošatky a na plech ho z ní taky spíš tak nějak vylijete ;) Ale samozřejmě to jde, jen musíte být trochu trpělivější než já :D Každopádně, velmi doporučuju zrání těsta přes noc v lednici a následně kynutí těsta v lednici aspoň 10 hodin (nejlépe 12), aby byla práce s těstem co nejjednodušší.

V tomhle receptu taky nedám dopustit na mnou jinak opomíjenou autolýzu, což je vlastně nabobtnání mouky smíchané s vodou, a to ještě předtím, než se přidá zbytek surovin a uhněte těsto. Dělá se to úplně jednoduše, prostě jen množství vody a mouky v receptu (takže bez soli a kvásku) nahrubo smícháte v míse a necháte 30 min stát jen tak, bez vnějších zásahů. Zrnka mouky pak nějak líp přijímají vodu a u těst, kde je vody hodně tohle prostě potřebujete. Kdybyste tam už v téhle fázi dali sůl, tak vám naváže tu vodu ona, proto tam nesmí, kvásek někdo přidává a někdo ne, takže je to asi jedno. Jako neříkám, že s tím není trochu crcání, ale zase to pak dobře dopadne, takže doufám, že nebudete brblat a zkusíte to ;)  

Kvásek:

130 g žitné chlebové mouky
130 g vody
lžíce kvásku z lednice

Těsto:

260 g kvásku
850 g pšeničné chlebové mouky (z toho 250 g lze nahradit pšeničnou celozrnnou nebo špaldovou celozrnnou a je to super)
550 g vody (nejlépe odstáté)
22 g soli


Postup:

Opět detaily najdete výše v klasickém receptu, ale jako vždy 10 - 12 hodin před plánovaným pečením si namnožte kvásek - rozmíchejte lžíci kvásku z lednice ve vodě, přisypte mouku a důkladně promíchejte. Přikryjte fólií nebo strčte celou nádobu do pytlíku a nechte kvasit na lince nebo jiném místě, kde je pokojová teplota.

Do mísy nasypte mouku (případně obě, pokud používáte celozrnnou) a vodu a buď ručně nebo pár tahy v robotu nahrubo promíchejte. Nechte stát aspoň 30 min, v mezičase si můžete zapřemýšlet nad něčím důležitým nebo se třeba naložit do vany, aby vás to nelákalo zbytečně do budoucího těsta vrtat ;) Po autolýze už můžete přidat kvásek (ze kterého jste si už odebrali lžíci zpátky do skleničky do lednice) a sůl a uhníst těsto. Robotem je to 5 min na první rychlost, dalších 10 min na druhou, ručně to bude cca 30 min práce s vařečkou a následně na vále, ale to už znáte. Těsto se bude lepit na stěny mísy, takže ho vždycky jednou za čas stěrkou stáhněte zpátky do středu. Hotové těsto poprašte trochou žitné mouky, strčte mísu do igelitky a nechte 10 - 12 hodin zrát v lednici (nebo 2 hodiny při pokojové teplotě).

Vyzrálé (jestli se tomu tak říká?) těsto vyklopte na dobře pomoučenou pracovní plochu a připravte se, že bude docela lepit. Každopádně, těsto přeložte a pak pro jistotu proces překládání zopakujte ještě jednou, aby byl výsledný bochník trochu "utažený" a v troubě se nerozplácnul, jakmile ho vyklopíte z ošatky. Takže trpělivost, mouku si sypejte spíš na ruce než na chleba a hezky ho popřekládejte, potom vložte do důkladně vysypané ošatky (žitná mouka) nebo cedníku vyloženého čistou utěrkou (a vysypaného žitnou moukou), vraťte do igelitky a nechte kynout v lednici dalších 10 - 12 hodin (nebo 4-5 hodin normálně).

Půl hodiny až dvacet minut před koncem kynutí zapněte troubu na 250°C, dejte do ní na dno kastrůlek nebo jinou vhodnou nádobu s vodou a plech nebo pekáč (hrnec, dlaždici, pečící kámen), na kterém chleba hodláte péct. Chleba může jít z lednice rovnou do trouby, není třeba ho nechávat venku odstát nebo něco podobného. Vykynutý bochník vyklopte z ošatky na pomoučenou kartonovou podložku nebo staré dřevěné prkýnko, ostrým nožem nařízněte a vsaďte na vyhřátý pekáč do trouby. Teplotu snižte na 230°C a pečte 15 min, potom vyndejte nádobu s vodou a pečte dalších 50 min na 190°C. Upečený chleba zní zespodu na poklep dutě, v případě nejistoty ho radši na dalších 5 min vraťte dopéct.

Na závěr mám ještě jedno poděkování - včera blog přesáhl hranici 10 000 zobrazení stránky, což by mě na začátku fakt ani ve snu nenapadlo, takže tímto děkuju vám všem, kteří sem zavítáte a počtete si, případně vyzkoušíte nějaký ten recept a dokonce se i vrátíte. Díky moc!

PS: Blíží se můj stý příspěvek a chystám něco trochu jinačího, tak doufám, že se vám to bude líbit :)